Typen blusgassen/systemen
Niet alle blussystemen zijn geschikt voor blussing in besloten datacenters computerruimten of cabinets. Enerzijds zijn er zuurstof verdrijvend werkende ruimteblussystemen die de zuurstofgraad ruimtelijk tot een onbrandbaar niveau verlagen. Anderzijds zijn er blusgassen met een negatief katalytische werking. Dit kan de hitte versnellen, en energie uit het vlamfront onttrekken door zuurstof absorptie en koeling. Het is van kritisch belang dat uw waardevolle apparatuur niet beschadigd wordt door overdruk dat tijdens een ruimtelijke gasblussing ontstaat. Nadelige effecten die ontstaan worden door de toegepaste blusgas, moet kosten wat het kost voorkomen worden. U wilt per slot van rekening uw bedrijfsactiviteiten na een brand zo snel als mogelijk hervatten.
Clean-agent blussystemen/blusgassen met negatief-katalytische werking
FM-200 en Novec zijn blusgassen welke binnen 10 seconden in de ruimte kan worden geblazen. Deze druk is veel lager dan bij de clean-agents. FM-200 en Novec bieden zowel blustechnisch, als bouwkundig een uiterst effectieve blusdruk. Deze blusgassen zijn dus beiden geschikt om ingezet te worden in (on)bemande computerruimten waar kostbare elektrische apparatuur aanwezig is. FM-200 en Novec 360 graden blusnozzles hebben een sproeibereik van 9×9 meter. Ook zijn ze leverbaar in 180 graden wandmontage versies. Deze versies hebben een bereik van 4,5 meter.
FM-200 en Novec blusgas verminderen de aanwezige hoeveelheid zuurstof in de betreffende ruimte of kast niet. Hierdoor zijn deze blusmiddelen geschikt zijn voor toepassing in bemande ruimten. FM-200 en Novec blusgas ontwerpconcentraties zijn veilig voor personen, systemen en veroorzaken na een blussing geen residuen. FM-200 en Novec blusgassen verdampen bij een lagere temperatuur dan dat inerte blusgassen dat doen. Hierdoor voeren deze beide blusgassen de hitte afkomstig van een brand veel sneller af, zelfs sneller dan water. FM-200 en Novec geleiden geen elektriciteit, en veroorzaken dus geen corrosie. Bij toepassing van FM-200 en Novec blusgas is de minimaal benodigde blusgasconcentratie lager dan bij inerte gasblussystemen. Dit betekent dat de bij FM-200 en Novec blusgas benodigde drukontlastingen kleiner is dan bij inerte blusgassen.
Blussystemen met ruimtelijke zuurstof verdrijvende werking/inerte blusgassen
Dit type gasblussystemen is samengesteld uit natuurlijke gassen, en veroorzaken geen mistvorming. Ook laat het geen residu achter op componenten. Het blusgas tast de ozonlaag niet aan, en voor de opslag van het benodigde volume aan gas wordt er gebruik gemaakt van 200 of 300 bar blusgas opslag in bluscilinders. De werking van clean-agent blusgasinstallaties is gebaseerd op het verlagen van de zuurstof in de ruimte. Hierdoor kan een brand niet meer voortbestaan, zonder voldoende zuurstof geen brand. Het is raadzaam om tijdens een blussing altijd de betreffende ruimte te verlaten. De door ons toegepaste inerte blusgassen, ook wel edelgassen genoemd, zijn voor het blussen van bijna alle branden geschikt. Dit omdat het type blusgas geen reactie aangaat met de brandstof. De investering die u moet doen voor levering, en montage van overdrukluiken is bij inerte blussystemen erg hoog. Bij blussystemen met een negatief katalytische werking zijn de kosten lager.
Blussystemen voorzien van koolzuurgas/kooldioxide (CO2)
CO2 is zuurstof verdringend, toxisch en gevaarlijk voor aanwezige personen. Koolzuurgas is niet geschikt voor toepassing in elektrische omgevingen, omdat het een koude schok teweegbrengt. Koolzuurgas wordt als vloeistof in de blusgascilinder opgeslagen. CO2 blusgas expandeert tijdens het uitstromen, waardoor het koelend en zuurstof verdringend werkt. Vaak wordt er een draagbaar koolzuurgas blustoestel bij/of in de ICT-ruimte geplaatst. Het etiket op het toestel geeft aan brandklasse B (vloeistof branden), terwijl een computerbrand een elektrische brand betreft, een draagbare blusser doet het slechts 30 sec.
Blussystemen voorzien van een aerosol blusmiddel
Tijdens activering ontstaat er kortstondig een steekvlam. De temperatuur bij de uitstroomopening kan oplopen tot 250 °C. Binnen 0,5 meter van de uitstroomopening resteert nog 75 °C.
Draagbare blustoestellen
Een draagbaar blustoestel heeft geen automatische rookdetector, en moet ook buiten de reguliere werktijden door iemand bediend worden. Onder een computervloer is het zeer moeizaam, om een beginbrand tijdig te lokaliseren. Hierdoor is het gericht blussen erg lastig. In de praktijk hangt het blustoestel ten tijde van een brand in de computerruimte, meestal achter de gesloten deur van de computerruimte. Het is dus de vraag of men tijdig de (begin)brand kan bestrijden, omdat men eerst de sleutelhouder moet vinden om de deur te openen. Een blustoestel moet worden gezien als beginbrand bestrijdingsmiddel.
Neem contact met ons op
Heeft u vragen, neemt u dan contact met ons op. Wij zijn u graag van dienst!